Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Země má možná dvojče

Přidáno: 05. 09. 2011 | Trvalý odkaz | Komentáře


Při hledání mimozemského života se nedávno objevila planeta, která se stává novým favoritem. Je vzdálena 31 světelných let a je patrně nejpodobnější naší Zemi. Planeta s označením HD85512b obíhá hvězdu ve stadiu oranžového trpaslíka v souhvězdí Vela (souhvězdí Plachet). Pokud se tam nachází nějaký život, měl na svůj vývoj o přibližně miliardu let více než ten náš. Také hvězda, kterou planeta obíhá, je mnohem více stabilnější než naše hvězda Slunce.

HD85512b byla objevena speciálním zařízením na vyhledávání planet HARPS na Evropské jižní observatoři v Chile. HD85512b je dle zjištění astronomů přibližně 3,5 větší než Země a má pravděpodobně atmosféru s kyslíkem a dusíkem. Pravděpodobně je na ní i voda, poněvadž je ve správné vzdálenosti od hvězdy. Její oběžná dráha je stabilní a nevykazuje extrémy. Blízkostí u hvězdy vykazuje i teplejší klima.

Jen tak pro zajímavost, kdyby lidstvo vyslalo k této planetě pilotovaný let, dal by se rychlostí světla překonat v průběhu lidského života. To však není dosud reálné, ale jako myšlenka je to jistě velmi zajímavé a co si o tom myslíte vy? Chtěli by jste žít na jiné planetě. Já bych to rád vyzkoušel, být daleko od naší lidské společnosti. I když to by byla do jisté míry velká nuda, žít někde sám bez přítomnosti lidí.


Námět: novinky.cz


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

Sborez - Čtenář | Vloženo: 05. 09. 2011
No, maximálně s nima smotnem brčko, ale nikam neletím. Mě je tady dobře.


Petr Král - Admin | Vloženo: 05. 09. 2011
To jedině, pochybuji, že nám budou rozumět. :)