Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Vesmírná dobrodružství... aneb co je nového v kosmu

Přidáno: 09. 10. 2010 | Trvalý odkaz | Komentáře


Už podle názvu bude tento článek zaměřen na oblast vesmíru. Před několika dny udělala Čína další krok k dobytí Měsíce, vyslala k němu loď, ta má za úkol získávat data pro budoucí mise a také najít vhodné místo k přistání. Tato mise je především ověřením kvality vyvinuté techniky. Raketa Dlouhý pochod 3C vynesla do vesmíru loď Čchang-i 2. Start byl proveden s kosmodromu Si-čchang. Již v těchto dnech by měla kroužit v 15 kilometrech na povrchem Měsíce. Tuto misi již předcházela jiná v roce 2007. Do budoucna chtějí Číňané dosáhnout přistání na Měsíci a stát se tak po USA a SSSR další zemí, jež byla schopná vyslat člověka ve vlastní kosmické lodi pomocí vlastní rakety. Částečného úspěchu již bylo dosaženo a první tchajkonaut odstartoval do Vesmíru v roce 2003 a v roce 2008 vstoupil do volného prostoru. Trochu ambiciózním plánem je vybudování čínské orbitální stanice. Co bude skutečností, uvidíme do budoucna.

Objevena planeta vhodná pro život ?

Američané objevili v oblasti Mléčné dráhy, kterou je i naše planeta součástí novou exoplanetu (tedy planetu mimo naši sluneční soustavu) asi 20 světelných let od Země, ta by mohla být do jisté míry obyvatelná. Zda je obyvatelná či ne, ukáže další výzkum. Tato vesmírná novinka byla představena v nejnovějším vydání časopisu Astrophysical Journal, dle něj citovala agentura AFP. Planeta nazvaná Gliesse 581g, obíhá kolem vlastní hvězdy, ve vzdálenosti ve které je možné, aby se na povrchu vyskytovala voda v tekutém stavu. Planeta je zatím nejpodobnější naší Zemi a je asi 2,4krát až třikrát větší. "Náš objev nabízí velmi přesvědčivý příklad potenciálně obyvatelné planety," řekl jeden z objevitelů, Steven Vogt z univerzity v Santa Cruz v Kalifornii. "To, že jsme ji objevili tak rychle a taky tak blízko naší sluneční soustavě, ukazuje, že takové exoplanety musejí být opravdu četné."

Hotel na oběžné dráze - sen nejnáročnějších turistů

Existuje mnoho roztodivných míst, kde naleznete hotely, ale lidé pohlížejí na to opravdu nejvyšší. Ano, lidé chtějí hotel v kosmu. Proto se ruská firma Orbital Technologies rozhodla vybudovat hotel ve Vesmíru. Ten by měl obsahovat 7 pokojů a v provozu by měl být do roku 2016. Hlavním cílem firmy je vytvoření komerční vesmírné stanice, která by byla něco jako pozorovatelna kosmu, ale zároveň i dodatečná ubytovna a pracovna pro mezinárodní stanici ISS. Kapacita by měla být dodatečně upravitelná dle aktuální poptávky. Je však otázkou, kdo bude mít na realizaci dostatek prostředků, hlavním konstruktérem má být státní koncern RKK Eněrgija, ten je již hlavním výrobcem modulů Sojuz a nákladních vesmírných lodí Progress. Ty budou do budoucna zatím jediným možným prostředkem, jak se dostat k vesmírné stanici ISS, poté co doslouží americké rakateplány. Šéf společnosti Orbital Technologies Sergej Kostěnko sdělil, že plánovaná vesmírná stanice má být "komfortním hotelem na oběžné dráze určeným speciálně turistům". Podle Kostěnka bude objekt mnohem pohodlnější než samotná Mezinárodní vesmírná stanice ISS, protože v něm nebude "nepotřebné vědecké vybavení". Dle agentury AP je však velmi nepravděpodobné, že by nová stanice vznikla již v blízké době. Nejsou známy obrysy ani náklady tohoto projektu. Pro možné komplikace na ISS a z kapacitních důvodů byla přerušena i vesmírná turistika zámožných cestovatelů, hrozilo totiž riziko možného poškození vybavení ISS. Nový projekt by měl těmto lidem poskytnout více prostoru a i jistou míru soukromí. Posledním vesmírným turistou byl loni v září zakladatel kanadského cirkusového souboru Cirque du Soleil Guy Laliberte. Jak to celé dopadne a zda budeme již brzy cestovat do vesmíru tak jako někam jinam, ukáže čas a já osobně jsem zvědavý, zda se vše vydaří, hlavně by se měly tyto cesty trochu zlevnit, aby na ně dosáhli i jiný lidé, ne jen ti zámožnější.

Australané před několika dny uveřejnili několikaminutový záznam astronomů Neila Armstronga a Edwina Aldrina při vstupu na povrch Měsíce. Ty byly dlouho dobu ztraceny a ukazují zatím nejkvalitnější záznam z australského střediska. Ten však dlouho ležel v archivu a musel projít důkladnou obnovou. Doposud byly známé jen ty méně kvalitní a tyto nové snímky byly slavnostně promítnuty na slavnostním večeru časopisu Australian Geographic, hlavním hostem byl i Buzz Aldrin, který byl členem mise Apollo 11.

Za celou dobu vesmírného dobývání se na povrch Měsíce podívalo jen 12 lidí:

 • Neil Armstrong , Apollo 11, 21. červenec 1969
 • Buzz Aldrin, Apollo 11, 21.července 1969
 • Charles Conrad, Apollo 12, 19. listopad 1969
 • Alan Bean, Apollo 12, 19.listopad 1969
 • Alan Shepard, Apollo 14, 5. únor 1971
 • Edgar Mitchell, Apollo 14, 5.února 1971
 • David Scott, Apollo 15, 31. červenec 1971
 • James Irwin, Apollo 15, 31.červenec 1971
 • John Young, Apollo 16, 21. duben 1972
 • Charles Duke, Apollo 16, 21. dubna 1972
 • Eugene Cernan, Apollo 17, 12. prosinec 1972
 • Harrison Schmitt, Apollo 17, 12. prosince 1972

Zdroj námětu: Internet


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...