Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Šílenci na silnicích

Přidáno: 12. 12. 2011 | Trvalý odkaz | Komentáře


Dlouho jsem přemýšlel jaké téma si zvolit jako další, které tu hodlám do určité míry probírat a volím právě tohle. Už dlouho dobu jsme svědky dost abnormálních interakcí mezi chodci a řidiči, ale i mezi nimi samotnými. Je skoro pravidelné, že se stávají nehody, ale i obyčejné útoky řidičů na chodce nebo jak jsem již psal, mezi řidiči samotnými.

Není to tak dlouho, co jsem já sám zažil nepříliš vhodné chování řidiče jiného vozidla, abych řekl o co jde a popsal, co se stalo, musím se podívat trošku do minulosti. Při cestě pro netbook, ze kterého píšu tento článek, jsem zažil něco, co jako řidič ještě nikdy. Bylo to již na cestě domů, když jsem se přeřadil do rychlejšího pruhu, kvůli standardnímu zúžení vozovky. Na tom by nic divného nebylo, ale to co se odehrálo poté už bylo na hraně zákona, je pravdou, že jsem přejel do toho pruhu dříve, ale není možné, aby mně onen řidič začal předjíždět pomalejším pruhem a zprava. To jen tak na začátek, moje osobní zkušenost, kdybych byl zbrklý, tak to mohlo skončit tragickou nehodou. Nevím, co se učil tento šílenec v autoškole, ale to co si pamatuji, je následující: při předjíždění nesmí řidič který předjíždí ohrozit nebo omezit řidiče jedoucího v pruhu do kterého vjíždí, každopádně nic se tam nepíše o předjíždění zprava, to je postaveno už na druhou stranu zákona.

Ale pryč od osobní zkušenosti, to o čem chci psát dále, bylo mnohem horší a došlo tu až k fyzickým útokům, pokud pozorně sledujete každodenní večerní zprávy, určitě Vám neušlo, že dochází celkem často k brutálním útokům mezi účastníky silničního provozu, dalo by se říct, že to začalo již před nějakou dobou (cca. jeden rok), nečekaným útokem Luboše Laciny na zcela nevinné lidi, kdy je vytlačil ze silnice, případně případ Aleše Trpišovského, který ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu předjížděním a následným prudkým brzděním a zapříčinil tak řadu nehod. Od té chvíle je skoro pravidelně v týdnu minimálně nějaký brutální útok na českých silnicích, no osobně bych vzkázal obdobným řidičům následující, pokud se neumíte chovat radši nejezděte do provozu, ohrozíte nejenom sebe ale i ostatní. Trochu zbytečné to říkat, k srdci si to nikdo nevezme. Je to jako kdybych říkal něco podobného zvířeti, to taky neposlechne a nevezme si mou radu k srdci, ale pro klid duše to sem napíšu, snad se někdo ponaučí.

Námět: internet, televizní zpravodajství a osobní zkušenost


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

Ládínek - Čtenář | Vloženo: 13. 12. 2011
To se ti zasse tolik nestalo :) na štěstí... Bohužel dnes musí člověk na silnici přemýšlet nejen o svém vozu, ale i o tom druhém. A vždy počítat s tím horším...


Petr Král - Admin | Vloženo: 13. 12. 2011
Ano přesně tak, nemohu nic než souhlasit, opravdu to bylo štěstí, no mohu být rád, že mě třeba nevytlačil jako ten Lacina nebo neohrozil jako ten Trpišovský. To by pak bylo hůř.


Masta - Čtenář | Vloženo: 15. 12. 2011
Rekl bych, ze ohrozil a omezil jste vy toho ridice, pokud Vas stihl predjet zprava. Takze pirat jste Vy.


Petr Král - Admin | Vloženo: 15. 12. 2011
Tak s tím nesouhlasím, zákon č. 361/2000 Sb. § 12 odstavec 5 (aktuální znění z 1.8.2011) o té situaci hovoří takto: Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. On však v mém případě nejen, že nedal znamení o změně směru, ale ještě mně donutil brzdit, takže to bylo nezákonné z jeho strany. Problematika předjíždění je celkem problematická, ale v tomto případě si myslím úplně jasná.