Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Jedenácté září - minulost a současnost

Přidáno: 12. 09. 2010 | Trvalý odkaz | Komentáře


Je to dnes přesně devět let od okamžiku, kdy zaútočily teroristé na Spojené státy americké a rozpoutaly tak nejenom strach, zděšení, ale i následné válečné konflikty. Ano mluvím zde o dni, který změnil život mnoha lidem, jak přímo, tak nepřímo. Dalo by se říci zbabělý útok islámských teroristů organizace Al-Kajdá, ale i tento čin měl mnoho dopadů. Tento den se zapsal do historie především zničením newyorských dvojčat (WTC- Světového obchodního centra). V nich zahynulo téměř 2479 lidí, a nyní si připomínáme již téměř desetiletí, kdy se změnil svět, svět který do té doby skoro neznal termín terorismus. Události toho dne však pokračovali a obětí bylo mnohem více, takže za celý ten den zahynulo téměř 3000 lidí. A myslím si, že by bylo slušné si připomenout události onoho úterního dne.


Video online


Když jsem se toho dne podíval na televizi po návratu ze školy, oběhly světová média první záběry hořící první věže WTC, to by nebylo až tak zvláštní, vypadalo to spíš jako scéna z nějakého filmu, kdy nějaké zbloudilé letadlo narazí do věže obřího mrakodrapu, děsivé však bylo, když narazilo druhé letadlo do sousední věže, v ten okamžik už všem bylo jasné, že se nejedná o pouhý film nebo tak něco, ale o krutou realitu. Tato hrozivá tragédie byla podtrhnuta i tím, že pouhou hodinu a půl od nárazu letadla do druhé věže se obě zhroutili a pohřbili tak oběti včetně jejich zachránců. Pamatuji si na ty okamžiky, které proběhli médii, ale v té době jsem až tak nechápal důsledky toho, co se právě odehrálo. Docházelo mi to až postupně a následky oněch událostí postihli téměř celý svět, jistě víte co se dělo poté, ale pro úplnost: válečný konflikt s Irákem a smrt diktátora Saddáma Husajna, objevující se Usáma Bin Ládin, domnělý vůdce teroristů, kteří měli na svědomí zkázu WTC, zničení části budovy Pentagonu, pád letadla v Pensylvánii, omezení v letecké dopravě a posílení bezpečnosti a mnohé mnohé další. Tyto dny a všechny následující byly jiné než ty před 11. zářím 2001. Svět se začal zajímat o rizika a ta bohužel nebyla jen riziky, další útoky na sebe nedaly dlouho čekat a objevují se čas od času znovu a znovu, jen je nemají na svědomí pouze islámští extrémisté.


Doba však pokročila a nyní jsme v období, kdy dochází k usmíření, a nebo ne? Možná je to znesvěcení památky obětí útoků na WTC, ale někteří lidé považují postavení islámské mešity několik bloků od Ground Zero, jak bylo místo pádu dvojčat nazváno, za jistý akt usmíření. Jak je to opravdu, dojde v usmíření nebo ne ? Mnoho otázek najednou, ale odpovědět je takřka nemožné, protože vždy se může objevit někdo, kdo pomyslné váhy smíření přesune k nenávisti.


Co jste dělali vy? Jistě si přesně pamatujete, co jste prožívali 11. září. Vzpomeňte si na události toho dne, dnů následujících a v mysli podpořte rodiny obětí, těch kteří se toho dne nemohli bránit nebo jen konali svou povinnost a zahynuli na území své rodné země, která byla napadena.

Zdroj námětu: Internet


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...