Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Imunita moderních lidí

Přidáno: 05. 09. 2011 | Trvalý odkaz | Komentáře


Říkáte si, proč jsem si zvolil právě toto téma. Důvod je prostý, zkrátka mě to zaujalo a pokusím se k tomu svým způsobem vyjádřit. Abych ale začal nějakou tou teorií a zůstal u původní myšlenky článku, který jsem si přečetl, začnu pár zajímavými informacemi.

Pro mnohé bude možná zajímavé, že naše současná imunita je výsledkem genetického obohacení vlivem křížení s neandrtálci. Již minulé výzkumy ukázali, že křížení pravěkých lidí s neandrtálci mělo vliv na přibližně 4 procenta lidského genomu. Nová studie vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii, o které napsal server BBC, nalézá některé části DNA, jež jsme si půjčili od našich vzdálených příbuzných.

Lidský imunitní systém nese skupinu genů označovaných zkratkou HLA (human leucocyte antigen). Právě ty jsou dle vědců vytvořené právě výše zmíněným křížením a do jisté míry chrání organismus např. před viry. „Získání těchto genů přineslo populaci, která se jimi obohatila, výhodu,“ tvrdí profesor Peter Parham, který vedl tým výzkumníků. Je však zajímavé, že tyto geny mají populace ze západní Asie, ale například africké je nemají. Jiní vědci ale tvrdí, že ačkoliv křížení s neandrtálci je velmi pravděpodobné, jeho dopady na lidský imunitní systém nejsou opravdu prokazatelné. Ten je do určité míry velmi variabilní.

A teď se konečně dostávám k vlastnímu názoru této dnešní úvahy. Osobně se příkláním k první zmíněné variantě, ta ani nebyla vyvrácena, křížení s neandrtálci se možná již nikdy neprokáže a jaký to mělo vliv na imunitu pravděpodobně už nezjistíme, ale co kdyby? Teď bych rád znal váš názor na tohle téma.


Námět: novinky.cz


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...