Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Facebook - ovlivňuje nás a jak to bude dál ?

Přidáno: 30. 09. 2010 | Trvalý odkaz | Komentáře


V posledních dnech se na téma komunitní sítě Facebook objevila dvě témata, první bylo o vlivu této sítě na výsledky dětí ve škole a druhé je o možném konci facebooku.

Profesor Paul Kirschner z nizozemské Univerzity Open se vyjadřuje k vlivu facebooku na děti a studenty následovně: „Lidé si mohou myslet, že konstantní změna úkolů jim umožňuje udělat více věcí v krátkém čase, ale realita je ta, že to zvyšuje množství času potřebné k vykonání úkolu a vede k většímu počtu chyb“ . Z tohoto vyjádření vyplývá, že studenti a žáci, kteří jsou často na svém profilu, mají horší výsledky v porovnání s těmi, kteří tento profil nemají. Nejhorším způsobem je, když se přihlašují přímo během výuky. Dle mé osobní zkušenosti je vliv této sítě dost o závislosti, já sám jsem ještě před nedávnem byl postižen tímto sociálním prostorem, nadále ho využívám, ale rozhodně ne tak jako v minulosti, tj. přehnaně, přece jenom zdraví je jen jedno a kazit si ho používáním sociálních profilů je špatné. Pro komunikaci jsou dobré, ale všeho s mírou. Tak trochu proti přesvědčení pana profesora a i proti mému názoru se vyjadřují dvě třetiny uživatelů facebooku, ti se domnívají, že jim jejich výkony ve škole sociální síť nezhoršuje.

Sociální síť Facebook , kterou nyní využívá přibližně půl miliardy lidí, bude stagnovat a časem dokonce zanikne. Důvodem konce této komunitní sítě nebude ochrana osobních dat, ale rozbujelost a překonání původní myšlenky, sdělil pro rakouský deník Die Presse Geert Lovink . Ten je vědcem a počítačovým aktivistou se zaměřením na fenomén virtuálních sítí. Přednáší na amsterodamské univerzitě obor nová média a je jedním ze zakladatelů ústavu pro síťové kultury ( Institut of Network Cultures ). Ve Vídni vystoupí v diskusi projektu twenty.twenty , ten je zaměřen na budoucnost do roku 2020. Dle Lovinka nápad "přátel", základ Facebooku, již všechny nudí. "Hluboce americký nápad. Prostě nejsme všichni přátelé. Jsme milenci, kolegové, členové rodin, nepřátelé, neznámí. Svět sociálních vztahů je složitý a nedá se na Facebooku zobrazit," uvádí dále. Sám již svůj profil smazal, měl již tolik přátel, že se stal jeho profil časově náročným. Řekl bych že tak trochu ironie, dost to souvisí s tím co jsem psal v horním odstavci. Podle Lovinka může jedinec dobře zvládat síť 70 aktivních členů, no tak s tím moc nesouhlasím dost dobře se dá zvládnout i síť s mnohem více lidmi, já osobně jsem toho příkladem. A co bude do budoucna, řekl bych, že se radši necháme překvapit. zbytečné o tom polemizovat, čas je velmi drahý.

Zdroj námětu: novinky.cz


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...