Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → Den začátku blokády Leningradu

Přidáno: 08. 09. 2014 | Trvalý odkaz | Komentáře


8. září roku 1941, tedy před 73 lety začala nejdelší obranná vojenská operace velkoměsta za období druhé světové války, s velkou pravděpodobností i nejdelší obléhání města v historii vůbec.


Leningrad (dnešní Petrohrad, Sankt-Petěrburg), bylo jako druhé největší město SSSR velmi důležitým průmyslovým centrem, základnou Baltské flotily a důležitým komunikačním uzlem a tak se stalo jedním z primárních cílů německého útoku v rámci Operace Barbarossa. V městě se produkovala ocel, lokomotivy a elektrotechnika, byl zde rovněž gumárenský závod, tehdy největší v Evropě.


Podle německého plánu mělo být město dobyto jediným úderem, k tomu však nikdy nedošlo. Obležení nebylo natolik dokonalé a proto bylo možné alespoň částečné zásobení města a možnost úniku pro jeho obyvatele, šlo o tzv. Cestu života přes Ladožské jezero.


Obléhání rovněž škodilo podnebí, velmi tuhé zimy a také zákaz využití finského území a současně i odmítnutí podílet se na útoku na toto město ze strany Finů.


Na obou stranách byly významné ztráty jak materiální, tak lidské. Ve městě odhadem zemřel na hladomor přibližně milion lidí. Postupně se podařilo část lidí evakuovat a v průběhu roku 1943, došlo poškození obklíčení města a došlo i na růst dodávek potravin a munice. Tento fakt pak vedl v lednu 1944 ke zhroucení tohoto obležení a k ústupu německých jednotek.


O této události je k dnešnímu dni pořad na stream.cz: Den, kdy začala blokáda Leningradu (8. září) a také zde najdete krátkou informaci o tomto pořadu.


Doporučuji rovněž shlédnout následující dokument z cyklu Neznámá válka:Zdroj: wikipedia.org, stream.cz, youtube.com


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...