Blog Petra Krále

blog.gni.czČlánky → ACTA = boj proti internetovému pirátství

Přidáno: 27. 01. 2012 | Trvalý odkaz | Komentáře


Je to právě tři dny, co jsem psal o počítačovém pirátství a dnes se k tématu opět vracím. Stále je to aktuální a velmi živé téma. Jak jsem minule zmínil, možná se dočkáme internetové cenzury a dnes to vypadá o mnoho reálněji. Naše země a mnoho dalších schválila mezinárodní dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - Obchodní dohoda proti padělkům). Ta má omezit krádeže duševního vlastnictví a ve svém znění postihuje i prostředí internetu. Nebylo překvapením, že dohoda byla v tichosti schválena i v ČR. A v návaznosti na tento krok naší vlády se chystají protesty. A že se to nelíbí mnoha lidem, je vidět i jiných zemích světa, nedávno se proti podobným zákonům postavila řada známých serverů (Wordpress, Wikipedia a stovky dalších) a myslím, že protesty budou pokračovat, pokud se nedojde k nějakému kompromisu. Těsně po oznámení tohoto kroku byly včera večer nedostupné stránky vlády ČR a OSA (Ochranného svazu autorského). Oba byly vyřazené z provozu členy skupiny Anonymous, které jistě není třeba představovat. Proti dohodě ACTA se už postavila řada lidí a na zítra (sobotu 28.1.2012) jsou naplánovány v 25 městech ČR protesty. Ty budou probíhat vždy v centrech měst od 9 do 16 hodin. Města, ve kterých se protesty uskuteční, jsou následující: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice, Havířov, Zlín, Kladno, Most, Karviná, Opava, Frýdek-Místek, Karlovy Vary, Jihlava, Teplice, Děčín, Chomutov, Přerov, Jablonec nad Nisou a Mladá Boleslav. Další města a obce jsou již na zvážení dalších lidí, ale pořadatelé je k protestům vyzývají. A drobně doplním i události k minulým článkům, uzavření serveru Megaupload.com je už týden stará událost, ale i nyní je možno si volně stahovat data z internetu. Tak se ptám, měla tato jedna akce proti jednomu serveru nějaký smysl? Nebo to byla pouhá náhoda a to, že tento server byl největší a nejznámější. Podle mně to byla ukázka všem těm, co dělají podobné weby, aby svojí činnost raději ukončili, než měli podobné problémy a o to více se dá čekat po přijetí dohody ACTA. Dle mého názoru je to konec svobodného internetu a začátek možná i cenzury dat.


Námět: novinky.cz


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Let-balonem-468x60_CZehub

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 25 - 5 =


Uložené komentáře

Krabath - Čtenář | Vloženo: 28. 01. 2012
Já mám taky strach, že přijde internetová totalita (něco jako byl komunismus). Člověk bude nakonec internet využívat jen na to, aby poslal e-mail.


Petr Král - Admin | Vloženo: 28. 01. 2012
Ano já mám taky obavu, no doufám, že skutečnost bude trochu lepší. Hlavně doufám, že nikdo nebude omezovat publikování článků na internetu, to by pak byla pravá cenzura. Omezení stahování z internetu mi až tak nevadí, ale jiná omezení by mi už vadila opravdu hodně.